Dzień spaghetti obchodzony 4 stycznia to święto które i my postanowiliśmy uczcić. Zgodnie z kuchnia japońską tez oferujemy długie nitki ale w wersji japońskiej. W postaci makaronu udan.
Czym jest Spaghetti?
Niektórzy nazywają tak danie, inni rodzaj makaronu. Proponuje więc zobaczyć definicję:
Spaghetti – rodzaj długiego, cienkiego makaronu, podstawa dań tradycyjnej kuchni włoskiej. W języku polskim słowo to bywa również używane w odniesieniu do potraw z tego makaronu. Typowe danie składa się z porcji świeżo ugotowanego makaronu wymieszanego z odpowiednim sosem i opcjonalnie posypanego serem. Wikipedia
Spaghetti składa się z długich (do ok. 80 cm), prostych i dość grubych nitek. Produkuje się je z twardych odmian mąki pszenicznej tzw. pszenicy durum.
Makaron ten „wkręca się” bez łamania do dużej ilości osolonej wody (1 litr wody na każde 100 g). Następnie gotuje się go przez 8-12 minut (zależnie od rodzaju), odcedza się wodę, miesza makaron z sosem i podaje na stół. Spaghetti nie należy zalewać zimną wodą.
Dobrze ugotowane spaghetti powinno być al dente (wł. na ząb), tzn. lekko twarde, ale nie surowe. Po rozciągnięciu i przełamaniu dobrze ugotowanego makaronu, nitka wydaje charakterystyczny trzask, a w jej przekroju widoczna jest niewielka kropeczka, świadcząca o nieprzegotowaniu. Nadmierne rozgotowywanie spaghetti jest najczęstszym błędem przy jego przyrządzaniu.
Ciekawa jest historia makaronu
Wszystko zaczęło się około siedmiu tysiecy lat przed naszą erą, kiedy to człowiek porzucił koczownicze życie, nauczył się siać, zbierać i został rolnikiem. Od żniw do zbiorów, z pokolenia na pokolenie, człowiek nauczył się coraz lepiej obrabiać ziarno, mieląc je, mieszając z wodą aż wreszcie zaczął wygniatać cienkie ciasta i piec je na gorącym kamieniu.
Kto wynalazł makaron – włosi czy grecy
Greckie słowo laganon zostało użyte do opisania ciasta pokrojonego w paski. Z greckiego laganon, pochodzi łacińskie laganum, o czym wspomina Cyceron w swoich pismach. Laganum i paski makaronu podbiły imperium i, jak to często bywa, każda populacja dostosowała nowy wynalazk do swoich potrzeb.
Dwie pierwsze daty w udokumentowanej historii makaronu we Włoszech, to po pierwsze rok 1154, kiedy w pewnego rodzaju przewodniku turystycznym ante litteram (zanim przewodniki stały sie formą publikacji) arabski geograf Al-Idrin wspomina o „pokarmie z mąki w postaci nici”, zwanym triyah (z arabskiego itrija, który przetrwał w nowoczesnym języku i wywodzi się z podstawy tari = wilgotny, świeży) Produkowano go w Palermo i eksportowano w beczkach na cały półwysep. Druga data to rok 1279, w którym genueński notariusz, Ugolino Scarpa, sporządza inwentarz przedmiotów pozostawionych przez zmarłego żeglarza, w tym także „bariscela plena de macaronis” czyli: „beczkę pełną makaronu”. Wiemy, że Marco Polo wrócił z Chin w 1295 roku: w ten sposób dokumenty obaliły mit, jakoby to on wprowadził makaron we Włoszech. Poza tym, ten znany w Chinach miał niewiele wspólnego z włoską wersją makaronu wytwarzanego głównie z pszenicy durum.
Może jednak to Arabowie?
Arabowie z pustyni byli pierwszymi, którzy suszyli makaron w celu długotrwałego przechowywania. Wymyślili oni cylindry makaronowe puste w środku po to, aby umożliwić szybkie suszenie. Kiedy? Najstarszy dokument to książka kucharska niejakiego „Ibn 'al Mibrad (IX w.), Opisuje tam bardzo popularne danie wśród plemion beduińskich i berberyjskich, (nadal znanych dzisiaj w Syrii i w Libanie). Jest to rista, czyli suszony makaron przyprawiana na różne sposoby, ale przede wszystkim podawany z soczewicą.
Dzięki suszeniu makaron mógł przetrwać podróże przez długie szlaki morskie, w których specjalizowali się handlarze z Genui zwani fidellari. Nazwa ta pochodziła od spaghetti, które w tym obszarze północno-zachodnich Włoch określane były słowem fidelli. Reszta ówczesnych Włoch nazywała je vermicelli, które później przyjęły nazwę spaghetti. Liguria stała się miejscem produkcji ogromnych ilości suszonego makaronu, podczas gdy Emilia-Romagna, Lombardia, Basilicata i Veneto pozostały wierne produkcji świeżego makaronu, która nadal się tam utrzymuje.
Źródło informacji: https://roalma.pl/historia-wloskiego-makaronu/
Makaron udon
Udon – pszenne kluski, rodzaj grubego – 5mm, miękkiego japońskiego makaronu zrobionego z mąki pszennej, wody i soli. Udon jest przeważnie podawany na gorąco w bulionie, ale nie tylko.
Szczególnie chcemy zwrócić Twoja uwagę na stosowany przez nas makaron udon, który jest dość drogi, stąd nawet nie każda japońska restauracja w Polsce ma go w swojej ofercie. My mamy i u nas możesz rozkoszować się smakiem właśnie tego makaronu.
Świętuj z nami – poznaj nasze makarony
W naszej ofercie mamy przede wszystkim makarony w lunch menu: https://sushiswidnik.pl/lunch-menu/ możesz tam zamówić te dania na co dzień.
Dziś dla Twojej wygody trzy dania z makaronem z naszej oferty zamieszczamy bezpośrednio tutaj. Wystarczy kliknąć by zamówić. Po kliknięciu możesz wybrać ilość zamówionego dania: